ساخت مسکن ۲۵ متری با زمین رایگان آغاز شد

سرعت رشد هزینه نهاده های ساختمانی از سرعت رشد تورم مسکن پیشی گرفته است و در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران خرید یک آپارتمان نوساز آماده نسبت به ساخت آن ارزان تر تمام می شود.

در طرح مسکن اقتصادی، قیمت زمین صفر در نظر گرفته شده است. با توجه به طراحی این پروژه به صورت مجتمع اقامتی و تجاری از طریق الحاقات زمین، هزینه برای متقاضیان صفر شده است.
به گزارش تجارت‌نیوز، سازندگان مسکن می گویند که توجیه اقتصادی ساخت و ساز در بسیاری از مناطق تهران از دست رفته است. آنها با اشاره به کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازار مسکن و جاماندگی تورم بازار مسکن از تورم عمومی کشور می گویند که ساخت و ساز در بسیاری از مناطق توجیه اقتصادی ندارد و بسیاری از سازندگان دست از کار کشیده اند.

در همین زمینه خشایار باقرپور، مدیرعامل تعاونی های مسکن تهران به اکونگار می گوید که سرعت رشد هزینه نهاده های ساختمانی از سرعت رشد تورم مسکن پیشی گرفته است و در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران خرید یک آپارتمان نوساز آماده نسبت به ساخت آن ارزان تر تمام می شود.
او از مهاجرت برخی سازندگان مسکن به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه و عمان خبر می دهد و تاکید می کند که در این میان برخی برای تقویت عرضه مسکن و به تعادل رسیدن قیمت ها سنگ اندازی می کنند و به بهانه های مختلف طرح های ساخت و ساز را زیر سوال می برند.
قیمت مسکن در سالهای گذشته با سرعت سرسام آوری رشد کرده است و توان خرید مردم به همان نسبت کاهش داشته است‌. اخیرا بانک مرکزی آماری را منتشر کرده و از معامله تنها حدود هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در فروردین ماه امسال و در شهر تهران خبر داد. آماری که حاکی از کمترین حجم معاملات مسکن در پایتخت در ۴۸ ماه گذشته، یعنی از فروردین ۱۳۹۹ است.

از آن سو کاهش چشمگیر قیمت مسکن باعث عقب ماندگی تورم این بازار از نرخ تورم عمومی شده است و توجیه ساخت و ساز را برای سازندگان از بین برده است. این اتفاق در حالی رخ می دهد که حجم ساخت و ساز مسکن در کشور سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد است آن هم در حالی که نیاز به مسکن سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی ارزیابی می شود. با این حساب جاماندگی عرضه از تقاضا و انباشت آن، حالا وضعیت به جایی رسیده است که این جاماندگی تشدید شود.
خشایار باقرپور، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن تهران می گوید که جاماندگی مسکن از تورم عمومی کشور توجیه اقتصادی ساخت و ساز را از بین برده است.
او توضیح می دهد: مصالح ساختمانی در حال حاضر شیب تند تورم را طی می کند، دستمزد کارگر، هزینه های مربوط به بیمه و انشعابات آب، برق، گاز و عوارض شهرداری و نرخ زمین همین وضعیت را دارد اما در بازار فروش مسکن شاهد هستیم که نرخ تورم بازار مسکن از نرخ تورم عمومی جا مانده است، در نتیجه ساخت و ساز مسکن توجیه اقتصادی خود را از دست داده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن تهران ادامه می دهد: در حال حاضر در بسیاری از مناطق تهران اگر بخواهید یک آپارتمان نوساز کلیدنخورده بخرید برایتان ارزان تر تمام می شود تا اینکه بخواهید همان آپارتمان را با همان مختصات بسازید.
باقرپور تورم بالا و کاهش قدرت خرید مردم را مهمترین عامل موثر در این وضعیت بازار مسکن می داند و می گوید که بسیاری از سرمایه گذاران بخش مسکن و سازندگان به ناچار سرمایه های خود را از ایران خارج کرده اند و به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات و عمان برده اند.
به گفته این کارشناس سیکل معیوب ایجاد شده باعث کاهش تولید مسکن و تشدید مشکلات در این بازار می شود.

مصداق ادعای باقرپور افت شدید معاملات مسکن در فروردین سال جاری است. بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که شمار معاملات مسکن تهران در فروردین سال ۱۴۰۳ به حدود هزار و ۵۰۸ فقره معامله رسیده است‌. این در حالی است که بررسی های تطبیقی حاوی از آن است که در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ در شرایطی که متوسط قیمت مسکن در تهران چیزی در حدود پنج میلیون و ۵۲۸ هزار تومان بود، پنج هزار و ۴۶ معامله مسکن اتفاق افتاد اما در فروردین ماه سال ۱۴۰۳، یعنی در فاصله پنج سال بعد ، متوسط قیمت مسکن به گواه آمار همان مرجع، یعنی بانک مرکزی به ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسیده است. تعداد معاملات مسکن در این ماه برابر با هزار و ۵۰۸ فقره ثبت شده است.