راهیابی ۳۰شرکت برتر به فینال جایزه ملی فناوری نکست

در این 2 روز علاوه بر رویداد نمایشگاهی وحضور غرفه دارانی از دانش بنیان ها برای معرفی دستاوردهای جدید، برنامه های جنبی ازجمله کارگاه آموزشی رصد توسعه و مدیریت دارایی های فکری پیشران توسعه فناوری های نوظهور، رویدادهای تامین مالی جمعی، کاشتن برای آینده با موضوعات هوش مصنوعی، زیست فناوری و زیست مهندسی و رویدادهای دریچه ای به آینده با موضوعات مختلف برگزار  گردید.

یلدا توکلی: اولین رویداد دو روزه جایزه ملی فناوری نکست(نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه) برگزار و  ۳۰ شرکت علمی بزرگ براساس انجام فعالیت های علمی متعدد و هایتک با گردش مالی بیش از ۵میلیاردتومان به مرحله فینال و دریافت جایزه نکست راه یافته اند.
دکتر شقایق حق جو با بیان آنکه اولین رویداد جایزه نکست در اصفهان بعنوان با قدمت ترین ها در علم و فناوریمی باشد توضیح داد: موارد تمایز نکست با دیگر جشنواره ها و جوایز علمی این است که علاوه بر ترویج دانش و فرهنگ سازی در زمینه صنایع هایتک، قله سازی و سهولت فتح قله ها با توسعه فناوری و تولید محصولاتی با فناوری بالا و لبه دانش که دستیابی به آنها دشوار می باشد، مطرح است.
او در ادامه افزود: شرکت های منتخب در جایزه نکست باید از جایگاه بالای تحقیق و توسعه((R&D و صرف هزینه های بالا در این زمینه تولید علم و فناوری جدید برخوردار باشند.
به گفته حق جو، موضوعات هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت۴، اتصال پذیری، ارتباطات و میکروالکترونیک، زیست فناوری و مهندسی زیستی در این رویداد انتخاب شده اند. همچنین، شرکت کنندگان باید از بلوغ تجاری سازی تولید حداقل ۳محصول فناورانه در سبد محصولات خود و یک محصول جدید در سبد فناوری کشور، فروش حداقل ۵میلیارد تومان در سال منتهی به فراخوان جایزه و دارای ساختار سازمانی مدون و جایگاه برتر تحقیق و توسعه برخوردار باشند.
در ادامه دکتر قاسم مصلحی رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان آنکه ما در بسیاری از صنایع جدید کشور، از جایگاه خوبی در سطح جهان برخورداریم، عنوان کرد: هرچقدر محصولات پیچیده تر و دارای فناوری پیشرفته تری داشته باشیم، کمتر در معرض تحریم ها قرار می گیریم و تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا می تواند به رقابت پذیری و رشد و تقویت بنیه اقتصادی کشور کمک کند.
او با اشاره به برگزاری فستیوال جایزه نکست در روزهای ۱ و ۲ اسفند به میزبانی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، از حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، وزرای علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات و دیگر مقامات علمی خبر داد و گفت: در این ۲ روز علاوه بر رویداد نمایشگاهی وحضور غرفه دارانی از دانش بنیان ها برای معرفی دستاوردهای جدید، برنامه های جنبی ازجمله کارگاه آموزشی رصد توسعه و مدیریت دارایی های فکری پیشران توسعه فناوری های نوظهور، رویدادهای تامین مالی جمعی، کاشتن برای آینده با موضوعات هوش مصنوعی، زیست فناوری و زیست مهندسی و رویدادهای دریچه ای به آینده با موضوعات مختلف برگزار  گردید.
به گفته رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ۲۴۰شرکت در ثبت نام اولیه جایزه نکست ورود کردند، ۸۹مورد ثبت نام نهایی و ۶۰ شرکت انتخاب شدند که طبق مراحل داوری سخت و پیچیده، بازرسی های به عمل آمده و رصد فعالیت ها ۳۰ شرکت به مرحله فینال راه یافتند.
مصلحی با اشاره به اینکه ۸۶درصد از شرکت کنندگان نهایی از دانش بنیان ها هستند، یادآور شد: آیین اعطای جایزه ملی فناوری در روز دوم اسفندماه در محل مهمانسرای عباسی برگزار  گردید و از ۳۰شرکت برتر با اهدای جوایز تقدیرشد.
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان آنکه جوایز به دو صورت نقدی و تسهیلاتی عرضه می گردد، توضیح داد: جایزه رتبه اول مبلغ ۵میلیارد تومان نقدی و اعطای تسهیلات ۱۵میلیاردی ارزان قیمت، رتبه دوم مبلغ ۳میلیاردتومان نقدی و ۱۰میلیارد تسهیلات، و رتبه سوم با تسهیلات ۶میلیاردی و جایزه نقدی ۲میلیارد تومانی  بود.