خبرهای ویژه

» اقتصاد ایران » لغو رجیستری موبایل مسافری از اول خرداد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۲ - ۱۹:۰۰

 کد خبر: 4567

لغو رجیستری موبایل مسافری از اول خرداد

بحث رجیستری موبایل در شرایطی که نوسانات قیمت دلار هر لحظه به این بازار فشار وارد می‌کند به مشکلی روی مشکلات دیگر تبدیل شده است.

لغو رجیستری موبایل مسافری از اول خرداد

 انتقادات از نحوه اجرای رجیستری از ابتدای طرح وجود داشته و نحوه اجرا سوالات زیادی را ایجاد کرد.

باز و بسته شدن مکرر سایت رجیستری بارها باعث افزایش قیمت گوشی شد و در عین اینکه هدف مقابله با گوشی‌های قاچاق بود، اما دامنه تاثیرات این موضوع به مسافران واقعی و کسانی که به دنبال خرید گوشی با قیمت ارزان‌تر از بازارهای خارجی بودند هم کشیده شد.

نکته این بود که سوء استفاده برخی افراد از این سیستم راه را برای جداسازی خریداران واقعی از قاچاقچیان سخت می‌کرد.

اکنون مسئولان رجیستری تصمیم گرفته‌اند کلا سایت رجیستری را به روی همه ببندند مگر مسافرانی که بخواهند برای خودشان گوشی وارد کنند.

به این ترتیب مثلا دیگر اشخاص از طریق دوستان و فامیل خود نمی‌توانند گوشی را سفارش بدهند.

نکته این است که مسئولان رجیستری و ستاد مبارزه با قاچاق نتوانسته‌اند قاچاقچیان واقعی موبایل را شناسایی کنند و تصمیم به حذف کل ماجرا گرفته‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از لغو رجیستری موبایل مسافری از اول خرداد خبر داد و انتهای اردیبهشت ماه را آخرین مرحله راه‌اندازی سامانه رجیستر گوشی مسافری اعلام کرد.

دهقانی‌نیا گفته است: این زمان مشخص آخرین مهلت برای راه‌اندازی اتصال سامانه گمرک به نیروی انتظامی است و با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده به هیچ وجه تمدید نخواهد شد و تمامی فعالان بازار باید تا انتهای این بازه دستگاه‌های تلفن همراه خریداری شده خود را یا بفروشند یا به طریقی رجیستر کنند. به این ترتیب قرار است از ماه آینده این سامانه دیگر به‌روی گوشی‌های غیرمسافر بسته شود.

این سامانه سال گذشته نیز بسته و سپس باز شد، این بار در بسته شدن سامانه، محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مذاکره با وزیر کشور برای باز شدن دوباره این سامانه خبر داد و وزیر کشور نیز در واکنش به این موضوع توضیح داد: با توجه به درخواست دستگاه‌های متولی تا پایان اردیبهشت ماه فرصت داده شد تا با آگاه‌سازی مردم، اقدامات لازم در تامین گوشی تلفن همراه مورد نیاز کشور و اقدامات لازم برای مقابله با قاچاق انجام شود.


برچسب ها :
دسته بندی : اقتصاد ایران , فارسی

دیدگاه بسته شده است.